Shutterstock-cookeilanden-1

De leukste plekken om te nazomeren in Nederland

September is de beste maand om Nederland te ontdekken. Geen zomerdrukte, lagere prijzen, en de natuur op zijn allermooist. Wij kozen de vier fijnste plekken voor een nazomerweekend in eigen land.

Onder nazomer verstaan we September en de eerste helft van oktober. In die periode zijn temperaturen van boven de 20 graden heel gewoon, schijnt de zon nog volop, en zie je aan het einde van september de eerste herfstkleuren verschijnen. Alles is nog open - horeca, attracties, campings - maar de files en de volle parkeerterreinen van juli en augustus zijn weg. Dat is het moment.

Benieuwd waar? Boek alvast een vakantie in Nederland en lees hieronder onze vier tips.

Nazomeren in Zandvoort

Zandvoort: strand zonder de zomerdrukte

Zandvoort ken je als dé zomerstrandbestemming van de Randstad - en als thuishaven van de Nederlandse Grand Prix. Maar in de nazomer is Zandvoort op zijn best. Het strand is breed en bijna leeg, de watertemperatuur is na een zomer opwarmen nog aangenaam, en de boulevard heeft zijn rustigste maar ook meest ontspannen sfeer van het jaar. Alle strandbars en restaurants zijn nog open, maar de wachttijden zijn verdwenen.

Boek een vakantiehuisje in Nederland voor een nacht of twee en gebruik Zandvoort als uitvalsbasis voor de omgeving. Hotels en appartementen zijn in september aanzienlijk goedkoper dan in het hoogseizoen. En er is meer te doen dan het strand alleen.

De Amsterdamse Waterleidingduinen

Direct naast Zandvoort liggen de Amsterdamse Waterleidingduinen - een van de mooiste en minst bekende natuurgebieden van Noord-Holland. Het is een groot duingebied met eigen fauna: reeën, vossen, buizerds en in de nazomer ook de herten die tijdens de bronst hoor je al van verre. Het is elk jaar opnieuw een bijzonder schouwspel.

Toegang kost een paar euro, maar dat is goed besteed. De omgeving van Zandvoort heeft meer te bieden dan de meeste dagjestoeristen ontdekken.

Hunebedden in Drenthe

Drenthe: stilte, hunebedden en oerbossen

Drenthe is de provincie met het laagste inwoneraantal van Nederland - en dat is precies wat het zo fijn maakt als reisbestemming. Geen files, geen drukte, wel uitgestrekte oerbossen, veenlandschappen en de oudste monumenten van Nederland: de hunebedden. Die grafmonumenten van wel 5.000 jaar oud staan verspreid door de hele provincie en zijn op de fiets prima te combineren in een dagtour.

De Drentse natuur is het mooist in september en oktober, wanneer de bossen verkleuren en de heide paars kleurt. Wij vinden de combinatie van fietsen door het landschap en 's avonds aanschuiven bij een lokale kroeg in een van de dorpjes een van de meest ontspannen weekendbestemmingen die Nederland heeft.

Fietsen en Wildlands in Emmen

Drenthe fiets je het beste op een goede dag door, van hunebed naar hunebed, langs veenkanalen en door de stilste bossen van Nederland. Afstanden zijn klein en routes zijn goed uitgestippeld. Is het wat minder weer? Richting Emmen vind je Wildlands Adventure Zoo - een dierentuin die opvalt door zijn thematische inrichting. Een goede regenoptie voor een nazomerweekend met kids.

Nazomeren op de Veluwe

De Veluwe: kleuren, cultuur en bos

De Veluwe is het grootste aaneengesloten natuurgebied van Nederland en in de nazomer op zijn allermooist. Het bos verkleurt van groen naar goud en oranje, de heidevelden gloeien nog na, en de temperaturen zijn aangenaam genoeg om een volle dag buiten door te brengen. Wij kennen weinig plekken in Nederland die in september zo overtuigend mooi zijn.

Het nationale park biedt wandelpaden en fietsroutes voor alle niveaus, van korte familierondes tot daglange trektochten. En voor wie even binnen wil: de Veluwe heeft een van de beste musea van Nederland.

Kröller-Müller Museum

Het Kröller-Müller museum midden in het Veluwse bos herbergt de op twee na grootste Van Gogh-collectie ter wereld. Geen wachtrij, geen toeristen-chaos - gewoon kunst in een rustig bosmuseum. Het beeldenpark rondom het gebouw is ook bij koeler weer de moeite waard.

Charmante dorpjes langs de Veluwe

Langs de randen van de Veluwe liggen kleine historische stadjes die ideaal zijn voor een tussenstop of een overnachting. Elburg heeft een gaaf bewaard middeleeuws stadscentrum. Nunspeet is een goed vertrekpunt voor boswandelingen. En richting Apeldoorn vind je Paleis Het Loo - een koninklijk paleis met tuinen die in september in volle bloei staan.

Nazomeren in Giethoorn

Giethoorn en Nationaal Park De Weerribben

Giethoorn is wereldberoemd - en dat is begrijpelijk. Geen wegen, alleen water en voetpaden, rieten daken boven groene tuinen, en een stilte die je in een Randstadstad nooit vindt. In de zomer is Giethoorn vol. In september is het een heel ander verhaal: rustigere grachten, minder boten, en de eerste herfstkleuren weerspiegeld in het water. Dat is het Giethoorn dat de moeite waard is.

Een bootje huren is een must - dan zie je het dorp zoals het bedoeld is. Maar Giethoorn is ook de uitvalsbasis voor Nationaal Park De Weerribben, een van de bijzonderste waterrijke natuurgebieden van Nederland. Het park is ontstaan door turfwinning, waardoor een labyrint van sloten, rietmoerassen en petgaten is ontstaan dat nergens anders in Europa zo goed bewaard is gebleven. De otter is er teruggekeerd - en als je geluk hebt, zie je hem.

Er zijn tientallen wandelroutes van 5 tot 20 kilometer door het park. Combineer een ochtend varen met een middag wandelen en eindig met een biertje op een van de terraasjes in het dorp. Dat is een nazomerdagje dat je niet snel vergeet. Meer ideeën? Bekijk ook onze tips voor een weekendje weg met de kids in Nederland.

Wanneer is de nazomer in Nederland?

De Nederlandse nazomer valt doorgaans in september en de eerste twee weken van oktober. In september is de kans op temperaturen boven de 20 graden nog groot en schijnt de zon gemiddeld zo'n 5 tot 6 uur per dag. Eind september beginnen de herfstkleuren in bossen en heide, wat juist voor natuur- en wandelliefhebbers het mooiste moment van het jaar is.

Is september een goede maand voor een weekendje weg in Nederland?

Ja - wat ons betreft is september de beste maand voor een weekendje weg in eigen land. Het weer is in de meeste jaren nog aangenaam, alles is open en de drukte van de zomer is weg. Hotels en bungalows zijn goedkoper, parkeerplaatsen zijn leeg en je hoeft nergens lang op te wachten. De natuur - zeker op de Veluwe en in Drenthe - is aan het einde van de maand op zijn kleurrijkst. Een combinatie die je in juli of augustus niet vindt.